top of page

OKOLÍ A MÍSTNÍ ATRAKCE

Příroda Lipenska a turistika v ní

Spousta návštěvníků přijede do Lipna nad Vltavou a při troše dobré vůle z něj nemusí ani vyjet a nudit se nebude..  nicméně rádi připomínáme, že Lipensko je především původní lokalita lesů, luk a vodních ploch - nacházíme se u zeleného Trojmezí (hranice Rakouska, Německa a České republiky) a přímo u hranic s NP Šumava! Ten nabízí nádhernou, nedotčenou přírodu, kde je pro všechny připraveno mnoho kilometrů dobře značených turistických tras..  ty nabízí možnosti lehké romantické vycházky třeba kolem vodního kanálu či náročnější denní přechody místních vrcholů s dechberoucími výhledy. Zkuste to někdy – nebudete litovat ☺

 

Cyklistika

Cyklotrasy na Lipensku jsou vhodné jak pro profesionální, tak pro rekreační cyklisty i rodiny s malými dětmi.  Značení celkem 5 cyklostezek, které jsou navzájem propojeny, je klasické (dle Klubu českých turistů, žluté cedulky).  Trasy jsou na několika místech (hraničních přechodech) dále napojeny na cyklostezky rakouské. To nejlepší ze všech nabízí cyklotrasa kolem celého Lipna – v sedle našlapete celkem 108 km!

 

In-line bruslení

Téměř 12 km hladkého povrchu z Lipna do Frymburku (či naopak) si užijí i naprostí začátečníci.  Trasa se dále prodlužuje a za využití převozu ve Frýdavě je možné si udělat z in-line výletu ucelené kolečko, bez nutnosti jet pouze tam a zpět. Tento úsek je v noci i osvětlen!  Další možností je trasa Stožec – Nová Pec, kde jejích 16 km vede na novém povrchu krásnou přírodou NP Šumava.

 

Stezka korunami stromů a Království lesa

Jedna z nejznámějších atrakcí se nachází v blízkosti naší chaty.  Dřevěná konstrukce na 75ti podpěrách nabízí 372 m dlouhou vycházku pro všechny, včetně vozíčkářů a rodin s kočárky.  Zakončena je 40m vyhlídkovou věží (bezbariérový přístup je až do jejích 37 m!), skýtající výhledy na lipenskou přehradu a Lipensko jako takové, velkou část Šumavy a Novohradských hor a zahlédnout můžete také vrcholky Alp.

 

Koupání a vodní sporty

Písečné i travnaté pláže, malá soukromá zákoutí s kameny a pozvolný vstup do jezera dělají z lipenské přehrady dokonalou letní destinaci.  V případě horšího počasí můžete své plavecké ambice uspokojit ve dvou krytých bazénech v okolí (Aquaworld přímo v Lipně nad Vltavou, Aquapalace ve Frymburku).

 

Rybaření

Jezdíte-li na dovolenou s rybářským prutem, ani na Lipně jej v autě nemusíte nechat.  Vodní nádrž nebyla nikdy vypuštěna, s trochou umu a hlavně štěstí můžete tedy vylovit i kapitální úlovek.  V jezeře můžete lovit nejrůznější druhy ryb (kapr, sumec, lín, okoun, štika či candát) s několika výjimkami po celý rok.  Pro dravé ryby platí omezení. Povolenky (od denních až po roční) jsou k dispozici např. zde: CK Otre v Horní Plané (info@otre.cz) nebo v Prodejně rybářských potřeb FOP v Černé v Pošumaví 149 (info@fopcentrum.cz)

Více info na:  http://www.crscb.cz/cz/povolenky_-clenske-znamky

 

Lyžování a zimní sporty

V našem okolí je hned několik areálů nabízející kvalitní zázemí a servis pro vaši zimní dovolenou.  Na ten nejbližší, Skiareál Lipno, se při příznivých sněhových podmínkách dostanete od naší chaty rovnou na lyžích!  Další sjezdařský areál je ve Frymburku, radost z něj budou mít zejména rodiny s dětmi. Pro náročnější lyžaře doporučujeme cestu do rakouského Hochfichtu (40 km z Nové Pece, tedy cca hodina jízdy autem od nás), který nabízí 20 km sjezdových tratí všech úrovní, vč. FIS, na které se konal i Evropský pohár.  V nedávné době se nabídka rozšířila o další rakouské středisko, zrekonstruovaný areál Sternstein, na který se dostanete nejlépe přes hraniční přechod Studánky (od nás směr Vyšší Brod, pak Studánky – 13 km od nich je středisko). Pro milovníky běžeckých lyží nabízí Lipensko 45 km upravených tras vhodných jak pro klasiku, tak i bruslení.

www.skiareallipno.cz
www.hochficht.at
www.sternstein.at

 

Bruslení

Od prosince do března se při dobrých meteorologických podmínkách z lipenského jezera stává nádherná přírodní bruslařská aréna.  Pokud je na vodní ploše dostatečná vrstva pevného ledu, z Lipna do Frymburku se přímo upravuje bruslařská dráha (šířka cca 6-8m).  Ne vždy však zima bruslení na jezeře přeje.. Všem nadšencům doporučujeme vždy sledovat počasí a dbát místních pokynů.

 

Ostatní sporty a aktivity

Pokud si rádi zahrajete squash, zajdete s přáteli či rodinou na bowling nebo jste vyznavačem golfu, Lipensko vás opět nezklame.  Stejně tak si na své přijdou příznivci adrenalinových sportů (bike-park, lanové centrum, motokáry či paintball). 

 

Wellness

Pokud jste po všech těch cyklovýletech, výšlapech či lyžařských sjezdech unavení a chcete už prostě „jen být“, pro příjemnější relaxaci můžete využít i jedno z blízkých zařízení s wellness centry.  Dopřát si můžete saunu, bazén i masáže.. Další info viz např. Wellness Hotel Frymburk (info.wellness@hotelfrymburk.cz) nebo rakouské Falkensteiner Hotel Spa Bad Leonfelden (www.badleonfelden.falkensteiner.com) či Hotel Guglwald GmbH (www.guglwald.at)

 

Výlety do okolí.. za poznáním a historickou krásou

Vyšší Brod  (http://www.klastervyssibrod.cz/), 15 min. jízdy autem

Čertova stěna  (http://certova-stena.ceskehory.cz/), 15 min. jízdy autem

Rožmberk nad Vltavou  (https://www.hrad-rozmberk.eu/cs),  25 min. jízdy autem

Vítkův hrádek (http://www.vitkuvhradek.cz/kontakt.html), 25 min. jízdy autem

Český Krumlov  (http://www.ckrumlov.info/php/turista/),  40 min. jízdy autem

Schwarzenberský vodní kanál  (http://www.npsumava.cz/cz/1129/998/clanek/schwarzenbersky-plavebni-kanal/),  40 min. jízdy autem

Plešné jezero (http://www.npsumava.cz/cz/5846/9901/clanek/),  1 hod. jízdy autem

Prales Boubín  (http://www.boubinsky-prales.cz/) nebo (http://www.npsumava.cz/cz/5730/sekce/boubinsky-prales/),  1 hod. 20 min. jízdy autem

Linec, Rakousko (http://www.linz.at/english/), 1 hod. cesty

bottom of page